z domu…

Jak brzmi poprawna odmiana nazwisk występujących po zwrocie z domu?:
– dzięki dotacji księżnej Anny Ostrogskiej, z d. Sztemberg / Sztembergowej?
– dzięki fundacji Jana Hańskiego i jego żony Zofii, z d. Skorupka/Skorupki
– dzięki funduszom Ksawerego Branickiego i jego żony Aleksandry, z d. Engelhardt?
DZIĘKUJĘ za pomoc!
Nazwiska występujące po wyrażeniu z domu pozostają w mianowniku, gdy odmieniają się jak rzeczowniki, np. o Zofii Hańskiej, z d. Skorupka; o Aleksandrze Branickiej, z d. Engelhardt. Odmieniać się powinny nazwiska o zakończeniu przymiotnikowym, w związku z tym powiemy dotacja księżnej Anny Ostrogskiej, z d. Sztembergowej (ale: z d. Sztemberg).
PS: Czy nie powinno być dotacja księżnej Anny Ostrogskiej, z d. Sztemberżanki?
Jan Grzenia