z miejsca – czy potoczne?

Dzień dobry,
czy wyrażenie z miejsca w znaczeniu 'od razu, natychmiast' jest potoczne? Czy można go używać w tekstach oficjalnych?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
NSPP PWN w haśle miejsce informuje, że zwrot z miejsca jest potoczny, i radzi, aby w zdaniu „Gdy szef się o tym dowiedział, z miejsca go zwolnił” zamiast z miejsca napisać od razu. Całkowicie się zgadzam z redaktorem hasła, że zdanie to wymaga korekty, ale nie dlatego, żeby zwrot z miejsca był „niedoborowy”, lecz ze względu na groźbę pomyłki w odczytaniu zwrotu z miejsca go zwolnił, a przynajmniej groźbę interferencji ze zwrotem zwolnić ze stanowiska, która może utrudnić zrozumienie przykładu.
W ISJP wyrażenie z miejsca opisano jako „nieco potoczne”, a w SWJP nie opatrzono go żadnym kwalifikatorem. Jak widać, w jego ocenie trzy słowniki współczesnej polszczyzny, wydane między rokiem 1996 a 2000 różnią się tak, że już bardziej nie można.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski