za ile czy po ile?

Czy poprawna jest forma za ile? „Kupiłam bilet za 2 zł”. „Kupiłam dwa bilety za 2 zł”. Sama często używam tego zwrotu zamiast mówić: po ile. Czy jest to błąd?
Po ile? ma inne znaczenie niż za ile?. Możemy zapytać: „Po ile są ciastka?” i usłyszeć w odpowiedzi: „Po dwa złote”. Oznacza to, że każde ciastko tyle właśnie kosztuje. Gdybyśmy kupili rzecz jednostkową, np. tort wielkości Pałacu Kultury, to mogłoby paść pytanie: „Za ile ci to sprzedano?”. I odpowiedzielibyśmy: „Za milion złotych”.
Poprawne jest więc zdanie: „Kupiłam bilet za 2 zł”, jak również zdanie: „Kupiłam dwa bilety za 2 zł”. Może Pani oczywiście powiedzieć: „Kupiłam dwa bilety po 2 zł”, ale będzie to znaczyć, że wydała Pani w sumie 4 złote.
Mirosław Bańko