za osobę czy od osoby?

Czy podając cenę doby hotelowej, noclegu, miejsca na kempingu itp., powinno się pisać: cena… za osobę, czy: cena… od osoby?
Obie konstrukcje są w użyciu, ale od osoby spotyka się częściej niż za osobę. Być może cena za osobę razi niektórych mówiących – wszak nie osobę się kupuje, lecz pokój lub noceleg. Stąd pewnie bierze się niejednakowa frekwencja tych konstrukcji.
Mirosław Bańko