za przeproszeniem czy z przeproszeniem?

Czy można uznać z przeproszeniem za oboczny wariant wyrażenia za przeproszeniem, czy też jest to błąd, taki jak np. za wyjątkiem zamiast z wyjątkiem?
Nie pamiętam, abym kiedyś widział lub słyszał formę z przeproszeniem użytą w znaczeniu za przeproszeniem. Zajrzałem więc do NKJP i widzę, że występuje ona tam w tylu zróżnicowanych tekstach, że trzeba ją uznać za rzadszy wariant. Różnica frekwencji jest znaczna, wyraża się proporcją 1: 10.
Czasy takie, że najpierw zagląda się do korpusu, a potem do słownika. Dobrze, że Nowy słownik poprawnej polszczyzny daje odpowiedź zgodną z kwerendą korpusową.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski