za przeproszeniem czy z przeproszeniem?

za przeproszeniem czy z przeproszeniem?
9.06.2014
Czy można uznać z przeproszeniem za oboczny wariant wyrażenia za przeproszeniem, czy też jest to błąd, taki jak np. za wyjątkiem zamiast z wyjątkiem?
Nie pamiętam, abym kiedyś widział lub słyszał formę z przeproszeniem użytą w znaczeniu za przeproszeniem. Zajrzałem więc do NKJP i widzę, że występuje ona tam w tylu zróżnicowanych tekstach, że trzeba ją uznać za rzadszy wariant. Różnica frekwencji jest znaczna, wyraża się proporcją 1: 10.
Czasy takie, że najpierw zagląda się do korpusu, a potem do słownika. Dobrze, że Nowy słownik poprawnej polszczyzny daje odpowiedź zgodną z kwerendą korpusową.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!