zabicie powietrzem

Szanowni Państwo,
chciałabym poprosić o pomoc w odnalezieniu jakiegoś wytłumaczenia, skąd się wzięło określenie paraliżu jako „zabicia powietrzem”. Znalazłam je w słowniku M. Samuela Bogusława Linde, Lwów 1860 r., pod hasłem powietrze i paraliż, ale nie jest tam dokładnie wyjaśnione, dlaczego akurat na paraliż zwykło się tak mówić.
Będę wdzięczna za jakikolwiek trop!
Myślę, że powinna Pani zajrzeć do książek z historii medycyny. Cytaty u Lindego sugerują, że dawniej uważano paraliż za chorobę zakaźną, przenoszoną przez powietrze.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski