zabiegi kosmetyczne

W reklamach salonów kosmetycznych spotyka się sformułowania zabiegi na twarz i ciało. Czy nie powinno być raczej zabiegi na twarzy i ciele (pomijając już to, dlaczego twarz nie została zaliczona do ciała)?
Myślę, że autorom reklam chodzi o zabiegi stosowane na twarz i ciało i dlatego wybierają konstrukcję z biernikiem, a nie miejscownikiem. Miejscownik sugerowałby, że chodzi o zabiegi przeprowadzane na twarzy i ciele, co mogłoby się kojarzyć z poważniejszą operacją i odstraszać klientów.
Obserwacja, że z punktu widzenia pracowników salonów kosmetycznych człowiek jest zbudowany z twarzy i ciała, jest bardzo ciekawa. Przypuszczam, że z kolei dla stomatologów człowiek składa się z jamy ustnej i reszty. A w pewnej anegdocie wąż ma tylko głowę i ogon. Albo ogonnnnnnnnnnnn – jak napisała Wanda Chotomska w jednym z wierszy.
Mirosław Bańko, PWN