zaimek względny

Jaką formę powinny mieć zaimek i czasownik przy podmiocie grupa dzieciktóra zrobiła czy które zrobiły? Czy dopuszczalna jest dowolność?
Dziękuję
Oba możliwości wchodzą w rachubę i czasem nie ma to wpływu na znaczenie wypowiedzi, np. grupa dzieci, która pojechała na wycieczkę i grupa dzieci, które pojechały na wycieczkę to prawdopodobnie (choć niekoniecznie) to samo. Innym razem jednak widać różnicę, por. grupa dzieci, która rozmawiała z wychowawcą (odbyło się spotkanie wychowawcy z całą grupą) i grupa dzieci, które rozmawiały z wychowawcą (jak wyżej bądź każde dziecko rozmawiało z wychowawcą niezależnie: dokładnie nie wiadomo).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski