zaimki o niejednoznacznej referencji

Przeczytałem w gazecie: „Funkcjonariusze kazali zatrzymanemu opuścić pojazd, a następnie dokładnie go przeszukali. Wówczas okazało się, że znajdowała się w nim paczka z nielegalną substancją”. Czy z powyższej treści nie wynika, że paczka znajdowała się w zatrzymanym? A może się mylę? Jak to określić?
Kontekst i potoczna wiedza o świecie podpowiadają rozwiązanie. Kiedy zaimek ma niejednoznaczne odniesienie, próbujemy odnieść go przede wszystkim do najbliższego poprzedzającego go rzeczownika (w tym wypadku do słowa pojazd), ale jeśli inne okoliczności wskazują, że w poszukiwaniu właściwego odniesienia trzeba iść dalej wstecz, to nie czynimy z tego problemu. Gorzej, gdyby takich okoliczności zabrakło i wszystko wskazywało na to, że koreferencyjny rzeczownik nie jest tam, gdzie go sobie zaplanował nadawca.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski