zajawka

Kilkakrotnie w różnych tekstach natknęłam się na słowo zajawka, nie znalazłam go natomiast w żadnym słowniku. Co ono oznacza i czy można się nim swobodnie posługiwać nie tylko w mowie potocznej?
Słowo jest potoczne i w oficjalnyej wypowiedzi może razić. Oznacza ogłoszenie lub ustny komunikat, które zapowiadają coś. Ludzie pracujący w telewizji nazywają zajawką fragment programu emitowany jako zapowiedź jego pełnej emisji, np. zajawka reportażu. Słowo zajawka jest zapożyczeniem z języka rosyjskiego, jak wiele innych dzisiejszych kolokwializmów, np. bumaga, barachło, chałturszczyk, gieroj, pierepałki.
Mirosław Bańko