zakańczać

Zajmuję się umowami w telekomunikacji. Często używanym w nich terminem jest „opłata za zakańczanie połączeń w sieci operatora”. Wydaje mi się, że nie jest to forma poprawna, bo chodzi o połączenia zakończone, już zrealizowane. Poza tym jest to rusycyzm, który mi „źle brzmi”. Proszę o radę, czy forma, której ja używam w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej w wyrażeniach: „opłata za kończenie połączeń”, „opłata za zakończenie połaczenia”, jest poprawna.
Niedokonany czasownik zakańczać jest rzadki, niemniej jednak poprawny – można go znaleźć w słownikach. Osobiście wolałbym pisać „opłata za kończenie połączeń”, ale nie jestem pewien, czy w telekomunikacji zakańczanie nie jest terminem i czy połączenie telefoniczne można równie dobrze zakończyć, jak kończyć. Jeśli względy terminologiczne nie stają na przeszkodzie, popieram pierwszą z dwóch wymienionych przez Panią formuł.
Druga formuła – „opłata za zakończenie połaczenia” – jest też poprawna, ale sugeruje, że chodzi tylko o jedno połączenie. Dlatego właściwszy byłby tu czasownik niedokonany, który – inaczej niż Pani sądzi – nie musi oznaczać, że czynność jest nie zakończona. Może oznaczać też ciąg wielu czynności, które już się odbyły.
Mirosław Bańko