zakańczać

zakańczać
3.10.2002
3.10.2002
Zajmuję się umowami w telekomunikacji. Często używanym w nich terminem jest „opłata za zakańczanie połączeń w sieci operatora”. Wydaje mi się, że nie jest to forma poprawna, bo chodzi o połączenia zakończone, już zrealizowane. Poza tym jest to rusycyzm, który mi „źle brzmi”. Proszę o radę, czy forma, której ja używam w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej w wyrażeniach: „opłata za kończenie połączeń”, „opłata za zakończenie połaczenia”, jest poprawna.
Niedokonany czasownik zakańczać jest rzadki, niemniej jednak poprawny – można go znaleźć w słownikach. Osobiście wolałbym pisać „opłata za kończenie połączeń”, ale nie jestem pewien, czy w telekomunikacji zakańczanie nie jest terminem i czy połączenie telefoniczne można równie dobrze zakończyć, jak kończyć. Jeśli względy terminologiczne nie stają na przeszkodzie, popieram pierwszą z dwóch wymienionych przez Panią formuł.
Druga formuła – „opłata za zakończenie połaczenia” – jest też poprawna, ale sugeruje, że chodzi tylko o jedno połączenie. Dlatego właściwszy byłby tu czasownik niedokonany, który – inaczej niż Pani sądzi – nie musi oznaczać, że czynność jest nie zakończona. Może oznaczać też ciąg wielu czynności, które już się odbyły.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego