zakaźny

Dzień dobry,
proszę o Państwa opinię w temacie stopniowania przymiotników. Czy uznalibyście Państwo przymiotnik zakaźny za stopniujący się opisowo, czy za niepodlegający stopniowaniu?
Pozdrawiam
Jolanta Makuch
Choroby i np. wirusy mogą być mniej lub bardziej zakaźne, nie mówi się jednak, aby były zakaźniejsze.
Przy okazji dodam, że zamiast opinia w temacie… mówimy po polsku opinia na temat… Wyrażenie w temacie kojarzone jest z Lechem Wałęsą, który przyczynił się do jego upowszechnienia. Choć uważam, że w krytyce języka Lecha Wałęsy jest wiele małostkowości i odgrywania własnych kompleksów, wyrażenia w temacie z następującym po nim dopełniaczem nie polecam. Co innego powiedzieć np. „Nie jestem pewien, czy dostatecznie orientuję się w temacie – odparłem wymijająco” (Sławomir Mrożek, za NKJP).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski