zakon franiszkanów, kościół Franciszkanów

Dzień dobry,
wiem, że jeśli nazwy zgromadzeń (np. franciszkanie, dominikanie) wchodzą w skład nazwy rodzajowej, to zapisujemy je wielką literą (np. klasztor Franciszkanów, kościół Dominikanów). Chciałam zapytać, czy zasada ta rozciąga się również na zakon, opactwo itp., choć wyrazy te nie zostały wymienione w powyższym ustępie? Jak powinno być: zakon Franciszkanów / Dominikanów czy zakon franciszkanów / dominikanów itd.?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Agnieszka
W przykładach takich jak kościół Franciszkanów wyrazy typu franciszkanie nie wchodzą w skład nazwy rodzajowej, lecz współtworzą z nazwą rodzajową nazwę własną. Z zakonem franciszkanów jest inaczej, gdyż nazwa ta nie jest traktowana jako własna. Te konstatacje logiczno-ortograficzne można by podważać, ale rozumiem, że nie chodzi Pani o nic innego jak tylko o wskazówkę, jak pisać. Otóż kościół Franciszkanów, klasztor Franiszkanów, ale zakon franciszkanów, por. par. 18.25.1 zasad pisowni w słownikach ortograficznych PWN oraz poszczególne hasła w części alfabetycznej (w szczególności hasło dominikanin w Wielkim SO PWN, wyd. III, 2010, gdzie napisano wprost: „zakon dominikanów, ale: kościół Dominikanów”).
Mirosław Bańko, PWN