zaniechać

Przy okazji studiów prawa wynikła kwestia odmiany słowa zaniechać. Jak wiadomo, czynem może być działanie lub zaniechanie. Jak określić czas teraźniejszy tego czasownika: „Paweł w tym momencie zaniechuje” czy „Paweł w tym momencie zaniecha”, a może należy zmienić w ogóle tryb? Dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem,
Rafał
Czasownik zaniechać jest dokonany i jako taki nie ma czasu teraźniejszego. Forma zaniecha odnosi się do przyszłości, forma zaniechuje jest źle zbudowana. Zamiast „Paweł w tym momencie zaniechuje” można powiedzieć „Paweł w tym momencie wstrzymuje się od działania”.
Mirosław Bańko, PWN