zapis dat

Dzień dobry,
bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości dotyczących pisowni dat. Zajmuję się redagowaniem tekstów wojskowych, w których bardzo często pojawiają się daty. Czy poprawna jest forma 01.08.1964, czy też powinno się pisać 1.08.1964. I analogicznie: 01–09.12.1981 czy 1–9.12.1981?
Przejrzałam dotychczasowe wpisy dotyczące dat w Poradni, ale nie znalazłam wyjaśnienia tej kwestii.
Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Natalia Bujniewicz
Cyfrę, która w zapisie daty oznacza dzień lub miesiąc, zapisywać możemy dwojako, np. 1.8.1964, 01.08.1964. Dotyczy to również zapisu cyfr oznaczających miesiące, co (jak wynika z przykładów) nie budzi Pani wątpliwości.
Zapisowi bez zer w pozycji początkowej (czyli 1.8.1964) nie można niczego zarzucić, jest w pełni komunikatywny. Należy uznać, że jest to zapis optymalny. Forma typu 01.08.1964 nie ma żadnej istotnej przewagi nad skróconym wariantem. Używana bywa w dokumentach urzędowych, co można zrozumieć i zaakceptować, ale poza nimi nie jest godna polecenia, zwłaszcza że daty można zapisywać też w inny sposób.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski