zapis kwot w dokumentach urzędowych

Witam serdecznie,
interesuje mnie problem zapisywania kwot w księgowości. Problem się pojawia np., kiedy zapis wygląda tak: kwota: 1526,28 zł. I teraz: jak zapisać tę kwotę słownie? Proszę o pomoc.
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam
Izabela Wasielewska
We wszelkich typach dokumentów sformalizowanych – jak umowy cywilnoprawne, akty notarialne czy dokumenty finansowo-księgowe – po kwocie pieniężnej zapisanej cyframi podaje się jej zapis słowny. Służy to przede wszystkim temu, by utrudnić sfałszowanie takiego dokumentu, łatwiej jest bowiem „przerobić” zsyntetyzowany zapis cyfrowy niż słowny. Liczebniki tworzy się i zapisuje tak jak w innych typach tekstów, np. 526,28 zł (słownie: pięćset dwadzieścia sześć złotych, dwadzieścia osiem groszy). Komputerowe zapisy numeryczne typu: pięć*dwa*sześć*złoty*dwa*osiem*grosz nie są godne polecenia. Jedyne dwa wyjątki różnią sformalizowany zapis liczebników od zwykłego. Po pierwsze – „pojedyncze” tysiące, miliony itd. zawsze należy poprzedzić w zapisie sformalizowanym liczebnikiem jeden, np. 1526,28 zł (słownie: jeden tysiąc pięćset dwadzieścia sześć złotych, dwadzieścia osiem groszy), a po drugie – kwoty np. 2500,00 zł nie zapiszemy słownie: dwa i pół tysiąca złotych, lecz dwa tysiące pięćset złotych.
Adam Wolański