zapis nazw aktów prawnych

Szanowna Poradnio,
tytuły ustaw w pełnym brzmieniu pisze się wielką literą, nazwy skrócone, przywołane w znaczeniu potocznym małą – mówi reguła [73] WSO PWN. Następnie podaje przykłady, które pełnymi tytułami nie są (pełny tytuł ustawy to np. Ustawa z dnia…). Inny podobny przykład to Kodeks drogowy. Ustawa o takim tytule bądź podtytule w ogóle nie istnieje(!), można tu mówić tylko o przytoczeniu potocznym ustawy, zatem – znów powinna być litera mała.
Z poważaniem
Aleksander Durkiewicz
W przypadku takiej niezgodności obowiązuje zasada, że reguła ma pierwszeństwo przed przykładami zamieszczonymi w słowniku, wobec tego trzeba stwierdzić, że – istotnie – powinno być np. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, ale ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Tu trzeba jednak dodać, że tytuły (podobnie jak np. nazwy instytucji), mogą być używane w formie skróconej, jeśli wcześniej podaliśmy pełną formę nazwy, np. „Celem Ustawy jest…”.
W przypadku kodeksu drogowego wielką literę zastosujemy, gdy jest to tytuł książki.
Ten problem był już poruszany w poradni.
Jan Grzenia