zapis nazw aktów prawnych

Nazwy aktów prawnych zapisujemy z pierwszą literą wielką. Ale kodeks cywilny itd. pisze się małymi literami. Jaka zasada tu obowiązuje? Czy nazwy aktów prawnych koniecznie należy wyróżniać kursywą lub cudzysłowem? Czy np. Ustawa z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody powinna być zapisana kursywą? I czy koniecznie Ustawa (tzn. wielką literą)? A co z Ustawą z dnia 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych – dwa razy wielka litera?

Pisownia jest zależna od znaczenia: jeśli kodeks pracy rozumiemy jako zbiór aktów prawnych, powinniśmy zastosować zapis małą literą, jeśli mamy na myśli tytuł aktu prawnego – wielką.

Wielka litera jest sposobem wyróżnienia tytułu, toteż nie trzeba koniecznie używać cudzysłowu lub kursywy. Przyjęło się jednak takie wyróżnienia stosować, a że sprzyja to czytelności tekstu, zwyczaj ten jest powszechny. Najważniejsza jest konsekwencja: jeśli tytuły oznaczamy np. kursywą, powinno to dotyczyć wszystkich tytułów w całym tekście.

Nazwy własne, które składają się z wyrazów pospolitych (a tak zwykle jest z nazwami aktów prawnych), zwykle mogą być zapisywane małymi lub wielkimi literami, zależnie od intencji piszącego i sensu wypowiedzi, być może jedna z archiwalnych porad mogłaby to wyjaśnić. Wielka litera jest odpowiednia, gdy zapisujemy pełną nazwę, np. Ustawa z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody. Jeśli używamy jej przekształconej formy, nie powinniśmy używać litery wielkiej. Np. ustawa z dnia 16.04.2004 r. piszemy od małej litery, bo jest to jedynie opisowa charakterystyka aktu prawnego, a nie jego właściwa nazwa. Zresztą może być więcej ustaw, które można tak scharakteryzować, a wobec tego nie jest to nazwa jednostkowa.

Nazwę Ustawa z dnia 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych należy traktować jako nazwę dwuczęściową (składającą się niejako z tytułu i podtytułu), w związku z tym wielka litera powinna wystąpić dwukrotnie.

Porada opublikowana: 9.11.2005

Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski

    Nazwę miesięcy w aktach prawnych zapisuje się nazwą miesiąca, a nie cyfrą/liczbą.

    Aurelia Mazurek