zapis wyrazów obcych nieprzyswojonych

zapis wyrazów obcych nieprzyswojonych
11.09.2013
11.09.2013
Szanowna Poradnio,
czy jeśli w tekście polskim występują obce słowa, to czy można je i zapisać kursywą, i odmieniać? Mam wrażenie, że pismo pochyłe sugeruje element nieprzyswojony polszczyźnie, więc nieodmienny, ale zdanie „Kładłam spać naszą pequeñita” wygląda dziwnie. Czy można/trzeba napisać pequenitę? Bardzo proszę o wskazówki, bo natykam się na ten problem nieustannie.
Z góry dziękuję i łączę wyrazy szacunku
Dorota
Zasadniczo kursywą składamy wyrazy, wyrażenia lub całe zdania funkcjonujące na prawach cytatu z języka obcego, z wyjątkiem wyrazów i wyrażeń powszechnie stosowanych (np. postscriptum, incognito). Wyrazy i wyrażenia o charakterze cytatu występują w niezmienionej postaci graficznej i fonetycznej. Mimo iż czasami można by je było wpisać w polskich wzorzec fleksyjny i odmieniać przez przypadki – pozostają nieodmienne.
Cóż zatem zrobić z wyrazem pequeñita? Pozostawianie go w podstawowej formie wówczas, kiedy kontekst zdania nakazuję odmianę, razi. Trudne, a czasami pewnie niemożliwe byłoby również budowanie zdań w taki sposób, aby wspomniany wyraz musiał mieć formę mianownika (np. „Pequeñita została położona do łóżeczka”). Wyraz ten doskonale wpisuje się w polski wzorzec odmiany rzeczowników w rodzaju żeńskim, najlepiej więc wyraz ten odmieniać, tak jak się odmienia inne hiszpańskie zapożyczenie – señora. Wówczas wyrazu takiego nie składamy już kursywą, traktując go jako wyraz zaadaptowany na poziomie fleksyjnym.
Pozostaje problem zrozumiałości tego wyrazu dla odbiorcy, nie jest on bowiem zapożyczeniem hiszpańskojęzycznym rozpowszechnionym w polskich tekstach, jak np. wspomniana señora czy señorita. Przy pierwszym wystąpieniu warto go objaśnić (np. w przypisie słownikowym).
Adam Wolański
  1. 10.09.2013
    Z związku z zapisem formy odmienionej w pytaniu warto zauważyć, że señorita zachowuje w odmianie hiszpańskie ñ, nie należy więc odbierać go także pequeñicie.
    Red.
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego