zapisać się

Które ze sformułowań jest poprawne: „Zapisz się na newsletter” czy „Zapisz się do newslettera”? To pierwsze przywodzi mi na myśl słowa ze skeczu kabaretu Tey: „Przyszedł ten, co się w zeszłym tygodniu zapisał na nać pietruszki”.
Najlepiej: „Zamów newsletter” albo „Zaprenumeruj newsletter” (to drugie sugeruje, że wymagana jest przedpłata). Zapisać się można do lekarza albo na siłownię, a także na listę. Mamy więc i trzecią możliwość: „Zapisz się na listę odbiorców newslettera”. Tak jest precyzyjnie, ale nieporęcznie, bo długo.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski