zapisy fonologiczne

Witam. Mam pytanie dotyczące poprawnego zapisu fonologicznego słów płyną i płynął, które wydają się brzmieć tak samo. Interesuje mnie także, jak powinno się zapisywać fonologicznie końcówki wyrazów z [i] – czy istnieje jakaś różnica w wymowie między nadziei, Marii, czy amnezji?
Zapis fonologiczny zależy od typu wymowy. Czasownik płyną może być wymawiany starannie [płyną] lub potocznie [płynoł]. W pierwszym wypadku [ą], czyli [o] nosowe, będzie odrębnym fonemem, stąd zapis fonologiczny |płyną|. W wypadku drugim zapiszemy |płynoł|.
Pozostałe wyrazy wymawia się [nadźeji], [mar´ji], [amnez´ji], a fonologicznie zapisuje |nadźeji|, |marji|, |amnezji|.
Uwaga: w podanych zapisach fonetycznych i fonologicznych byłem zmuszony zastosować uproszczony zapis, np. dwuznak [dź] jest znakiem jednej głoski i jednego fonemu.
Zagadnienia tego nie da się jednak dokładnie objaśnić w ramach porady językowej. Zalecam lekturę podręczników, polecić mogę Fonetykę i fonologię współczesnego języka polskiego D. Ostaszewskiej i J. Tambor.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski