zaproszenia

Witam!
Moje pytanie dotyczy wypisywania zaproszeń. Czy na zaproszeniu należy napisać: „X ma zaszczyt zaprosić Katarzynę i Krzysztofa Śliwę”, „…Krzysztofa i Katarzynę Śliwę”, „…Krzysztofa i Katarzynę Śliwa”, „…Krzysztofa Śliwę wraz z żoną”?
Moje pytanie dotyczy odmiany nazwiska i kolejności, w jakiej powinni zostać wymienieni małżonkowie.
Pozdrawiam
Waldemar Śliwa
Nazwisko Śliwa ma postać liczby mnogiej Śliwowie. W adresie imię kobiety powinno występować przed imieniem mężczyzny. W związku z tym poprawna forma zaproszenia jest następująca: „X ma zaszczyt zaprosić Państwa Katarzynę i Krzysztofa Śliwów”.
Wyrażenia wraz z Małżonką (nie wraz z żoną – „odświętne” wraz wymaga słowa równie „odświetnego”) używamy w sytuacjach oficjalnych, gdy mężczyzna pełni prestiżową funkcję zawodową czy społeczną, a żona tylko mu towarzyszy.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski