zaprzysiąc

zaprzysiąc
30.11.2010
30.11.2010
Dzień dobry,
chciałabym się dowiedzieć, czy czasownik zaprzysięgać jest poprawny w zdaniach takich jak: „Król zaprzysiągł konstytucję”, „Posłowie zaprzysięgali akt unii”.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Użycia takie trafiają się w podręcznikach historii i innych tekstach, wydaje mi się, że nie powinniśmy ich kwestionować. Ze zdziwieniem jednak spostrzegłem, że nie uwzględniono ich w słownikach. Można tam znaleźć przykłady takie, jak zaprzysiąc zemstę (tzn. zobowiązać się do czegoś pod przysięgą) i zaprzysiąc świadków (tzn. odebrać od nich przysięgę), nie ma natomiast takich, jak zaprzysiąc konstytucję (tzn. złożyć przysięgę, zobowiązując się do przestrzegania danego aktu prawnego).
Podaję dwa przykłady, pierwszy dotyczy Konstytucji 3 maja, drugi konstytucji Królestwa Polskiego:
Po tym oświadczeniu zdecydowana większość obecnych żądała, aby król konstytucję zaprzysiągł. Tak też się stało. Król Stanisław August Poniatowski złożył uroczystą przysięgę na Ustawę Rządową (Głos Garwolina).
Aleksander I przybył do Warszawy, stolicy Królestwa Polskiego, i na zamku uroczyście podpisał konstytucję, ale jej nie zaprzysiągł (A. Dybkowska, J. Żaryn, M. Żaryn, Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności).
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego