zarówno

Dzień dobry Państwu!
Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy w zdaniu: „Zarówno kobieta, jak i mężczyzna, potrzebuje zrozumienia” czasownik ma być w liczbie pojedynczej i czy zasadne jest postawienie przecinka po słowie mężczyzna.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Anna Matusiak
Jeśli konstrukcja zarówno…, jak… występuje w miejscu podmiotu, wymaga orzeczenia w liczbie mnogiej. Tak więc „Zarówno kobieta, jak i mężczyzna potrzebują zrozumienia”. Przecinek po słowie mężczyzna jest niepotrzebny i niepożądany.
Mirosław Bańko