zarzuty

Szanowni Państwo,
w ostatnim czasie w mediach (tak elektronicznych, jak papierowych) wielokrotnie spotkałem się z konstrukcją zarzuty dla kogoś. Czy pp. redaktorzy nie powinni raczej pisać (mówić) o zarzutach wobec kogoś, zarzutach przeciw komuś albo po prostu o postawieniu komuś zarzutów?
Z poważaniem,
Michał Derdak
Ma Pan oczywiście rację, dziennikarzom, którzy mówią i piszą w sposób tak naganny, można postawić zarzut, że psują polszczyznę. Żebyśmy jednak nie myśleli, że wszyscy dziennikarze są niekompetentni językowo, podaję z prasy dwa przykłady z użyciem konstrukcji poprawnych: „Podejrzany twierdzi, że wszelkie zarzuty wobec niego to skutek pomówień” (Gazeta Wrocławska), „Jednym z zarzutów przeciwko pigułce jest jej działanie na cały organizm kobiety” (Polityka).
Mirosław Bańko, PWN