zastępować i pieczętować

Witam!
Chciałabym się dowiedzieć, jakie powinien mieć brzmienie czasownik zastępować w stronie biernej. Słowniki poprawnościowe podają, że zastępować należy coś czymś, nie przez coś. Czy w związku z tym w stronie biernej powiemy, że coś zostało zastąpione czymś czy przez coś? Podobny problem występuje ze stroną bierną czasownika pieczętować: przypieczętowany przez uścisk dłoni czy przypięczętowany uściskiem dłoni?
Imiesłów bierny czasownika zastępować – co chyba przeoczyli autorzy niektórych wydawnictw poprawnościowych – może występować zarówno w konstrukcji coś zostało zastąpione czymś, jak i w konstrukcji coś zostało zastąpione przez coś (zob. Mały słownik wyrazów kłopotliwych PWN). Jeśli chodzi o przenośnie użyte pieczętować, to jego schemat składniowy jest taki jak w znaczeniu podstawowym: pieczętujemy coś albo stempelkiem, albo uściskiem dłoni – w obu wypadkach z narzędnikiem.
Mirosław Bańko