zbieg znaków interpunkcyjnych

Dzień dobry,

Wieczny problem cudzysłowu i kropki. Sprawdzałam, szukałam w spisie poradni, ale cytaty z Cezara mi nie wyjaśniły następującej sprawy: (poprzednie zdanie zakończone zwykłą kropką, dalej jedno zdanie cytatu): „O, mateczko, co za bałagan i złodziejstwo w admiralicji!”. Czy po tym wykrzykniku i cudzysłowie dać jeszcze nieszczęsną kropkę?

Jestem w kropce. Tej pod znakiem zapytania.

Pozdrawiam –

Elżbieta Derelkowska

Jeśli cytat funkcjonuje jako końcowa część zdania, to powinien być zamknięty kropką, umieszczoną po cudzysłowie. Przed cudzysłowem może się znaleźć pytajnik, wykrzyknik, wielokropek lub kombinacja tych znaków, ale nie zwykła kropka. A zatem:

Powiedział: „Znasz go?”.
Powiedział: „Uważaj!”.
Powiedział: „No, no…”.
Powiedział: „Wystarczy”.

Jeśli natomiast całe samodzielne zdanie jest zamknięte w cudzysłowie, przy czym przed zamykającym cudzysłowem stoi pytajnik, wykrzyknik lub wielokropek, to po cudzysłowie kropki już nie stawiamy, np.:

„Znasz go?”
„Uważaj!”
„No, no…”
„Wystarczy”

Po cudzysłowie zamiast kropki można postawić inny znak składniowo jej równoważny, np. pytajnik, wykrzyknik lub wielokropek. Stwarza to liczne możliwości łączenia znaków interpunkcyjnych, ku uciesze dowcipnych autorów i utrapieniu czytelników, np.:

Czy powiedział: „Znasz go?”?
Powiedz: „Uważaj!”!
Powiedział: „No, no…”…
Czyżby powiedział: „Znasz go??…”?!

W normalnych tekstach, które służą powiadomieniu kogoś o czymś, sytuacji takich należy unikać.

Mirosław Bańko, PWN