zdaje się być

Szanowni Państwo,
które z poniższych zdań jest poprawne?
1. Zmartwieniem transplantologów zdaje się być problem, jak zaspokoić zapotrzebowanie na organy.
2. Zmartwieniem transplantologów zdaje się problem, jak zaspokoić zapotrzebowanie na organy.

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam
Zbigniew Sepioł
Najlepiej napisać: „Zmartwieniem transplantologów WYDAJE SIĘ problem, jak zaspokoić zapotrzebowanie na organy”. Forma zdaje się w połączeniach z narzędnikiem jest rzadsza i może budzić wątpliwości. Częściej zdaje się występuje z bezokolicznikiem i dlatego pierwszy z cytowanych przykładów może się wydawać lepszy od drugiego. W wydawnictwach normatywnych czytamy jednak, że konstrukcja zdaje się być jest w ogóle niepoprawna. Myślę, że zamiana formy zdaje się na wydaje się w drugim przykładzie rozwiązuje problem.
Mirosław Bańko, PWN