zdania pytajne

zdania pytajne
24.09.2007
24.09.2007
Witam!
Chciałbym się dowiedzieć, kiedy używać na końcu zdań pytających znaku zapytania, a kiedy kropki. Chodzi mi o przypadek, gdy pytanie nie zawiera się w jednym zdaniu, a w kilku. Czy znakiem zapytania powinno być zakończone pierwsze zdanie, ostatnie, czy może wszystkie? Sytuacja ma miejsce np. gdy w pierwszym zdaniu zawieramy sedno pytania, a w kolejnych zdaniach uszczegóławiamy je.
Pozdrawiam
Jarek
Przydałby się przykład, bez niego nie wiem, czy dobrze rozumiem Pana wątpliwości. Przede wszystkim pamiętajmy, że pytajnika nie stawia się na końcu tzw. pytania zależnego, por. „Kto to zrobił?”, ale „Nie wiemy, kto to zrobił”.
Po drugie, w ciągu samodzielnych zdań pytajnych każde zdanie zamyka się pytajnikiem, np. „Kto to zrobił? Po co? Na czyje zlecenie?”.
Po trzecie, zdanie pytajne można umieścić po dwukropku i wówczas zamyka się je pytajnikiem. Można też po dwukropku umieścić cały ciąg zdań pytajnych, każde z nich otwierać małą literą i zamykać pytajnikiem, por. „Nie wiemy, kto to zrobił”, ale „Wielu rzeczy wciąż nie wiadomo: kto to zrobił? po co? na czyje zlecenie?”.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego