zdarza się, że / żeby…

Szanowna poradnio,
proszę o wskazanie, która z poniższych wersji jest poprawna (ewentualnie lepsza). Różnią się one spójnikiem wprowadzającym zdanie podrzędne.
1. Rzadko zdarza się, by [aby, żeby] jeden napastnik minął pięciu obrońców.
2. Rzadko zdarza się, że jeden napastnik mija pięciu obrońców.
Według mnie ta pierwsza wersja jest lepsza, ale w słownikach podane jest tylko połączenie zdarza się, że… i stąd wątpliwość.
Pierwsza wersja zdaje się mocniej podkreślać, że dana sytuacja jest naprawdę rzadka. Wynika to chyba z użycia spójnika by (aby, żeby), który przywodzi na myśl cząstkę by trybu przypuszczającego. Przypuszczającego – a więc nierzeczywistego.
Mirosław Bańko, PWN