z(de)motywować

Dzień dobry!
Zmotywować, zmotywowany, zdemotywować, zdemotywowany. Chciałabym zapytać, czy powyższe formy są poprawne – w internecie są one powszechnie używane, natomiast nie mogę ich znaleźć w żadnym moimm słowniku. Czy moje słowniki są nieaktualne, czy jest to jeden z tych przypadków, gdzie słowo jest powszechnie używane, mimo że jest gramatycznie niepoprawne?
Wymienione wyrazy nie są źle zbudowane, w każdym razie nie gorzej niż np. znacjonalizować i zdenacjonalizować. Jeśli w słownikach ich nie ma, tym gorzej dla słowników. Narodowy Korpus Języka Polskiego ma ponad 500 przykładów dla zmotywować i zaskakująco mało, bo tylko kilka, dla zdemotywować. Wyrazy te są jednak potrzebne: zmotywować nie jest wymienne na umotywować (umotywować można np. swój wniosek, zmotywować – pracownika), a dla zdemotywować w ogóle nie widzę synonimu. Są także demotywatory (słowo obecne np. w Wielkim słowniku ortograficznym PWN) i jest motywować w podwójnym znaczeniu – jedno otwiera miejsce dla dokonanego umotywować, drugie dla zmotywować. Jak widzimy, pozycja czasowników, o które Pani pyta, jest w polszczyźnie dość mocna.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski