zdrobnienie od łabędź

zdrobnienie od łabędź
20.03.2009
20.03.2009
Witam!
Jak utworzyć zdrobnienie od łabędzia? Spotkałam się gdzieś z formą łabędzik, w Internecie zaś można się natknąć natknąć na łabądka. Czy któraś z tych form jest poprawna? Czy najbezpieczniej mówić po prostu o łabędziątku?
pozdrawiam serdecznie
Indeks a tergo do Uniwersalnego słownika języka polskiego podaje tylko trzy wyrazy o zakończeniu -ędź, są to łabędź, piędź i krawędź. Dwa ostatnie nie są używane w formach zdrobniałych, więc nie mogą posłużyć za wzór dla łabędzia. W Innym słowniku języka polskiego, który systematycznie podaje zdrobnienia przy rzeczownikach, wymieniono łabędziątko, to jednak – formalnie rzecz biorąc – jest pochodne raczej w stosunku do rzadkiego rzeczownika łabędzię, por. analogiczną parę kocię – kociątko.
Forma łabądek występuje niezbyt licznie w Korpusie Języka Polskiego PWN, z kontekstu widać, że funkcjonuje w języku potocznym. Łabędzika w korpusie nie ma. Można znaleźć za to błędną formę łabądź, i to nawet w tekstach opublikowanych drukiem.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!