ze Seattle czy z Seattle

Chciałem spytać Państwa o poprawność pisowni „ze Seattle” vs „z Seattle”. Która z nich jest poprawna?

Przyimek ze występuje – zarówno w wymowie, jak i w pisowni – przed wyrazami rozpoczynającymi się od spółgłoski: [z], [s], [ž], [š], [ź], [ś] lub [z'], [s'], po których następuje inna spółgłoska. Nazwa własna geograficzna Seattle ma w polszczyźnie wymowę: [s'ijetl], tak więc – czysto teoretycznie – nie jest tu spełnione przywołane na początku kryterium wymawianiowe, ponieważ po spółgłosce [s'] pojawia się nie spółgłoska, lecz samogłoska [i]. Należy jednak pamiętać, że użycie formy ze ma na celu ułatwienie wymowy. Fraza typu: [pšylećėć s s'ijetl] może być dla niektórych trudna do realizacji, stąd chęć do ułatwienia sobie wymowy przez użycie ze (por. [pšylećėć ze s'ijetl]). Reasumując, można stwierdzić, że w omawianym tu wyrażeniu można obocznie używać formy ze lub z.

Adam Wolański