ze smakiem

Szanowni Państwo!
Zastanawiam się nad poprawnym zapisem faktu, jaki ma miejsce na koniec słodkiego posiłku mojego dziecka:
Oblizywała ze smakiem palce z czekolady.
Oblizywała ze smakiem czekoladę z palców.

Serdecznie proszę o odpowiedź, która wersja jest poprawna/poprawniejsza.
Z poważaniem
Iza Kętrzyńska
Można oblizać palce z czekolady i oblizać czekoladę z palców – wszystko jedno, byle dziecku smakowało.
Podobnych przykładów jest więcej, por. oskubać kurę z pierza i oskubać pierze z kury albo obrać pomarańczę ze skórki i obrać skórkę z pomarańczy. Obie wersje w każdym przykładzie są równoważne w tym sensie, że opisują tę samą sytuację, nie są jednak równoważne o tyle, że różnie hierarchizują jej uczestników. Wymienione przykłady nie układają się w regularną serię, ale reprezentują to samo zjawisko – przez lingwistów zwane diatezą – które obserwujemy w parach typu „Jan głaszcze kota” i „Kot jest głaskany przez Jana” (czyli w konstrukcjach czynnych i biernych).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski