żeby czy aby?

Czy zauważyli Państwo nagminne we współczesnej polszczyźnie zastępowanie słowa żeby slowem aby? Robią to wszyscy – od dziennikarzy po polityków. Czy nie czas poprawić ich błąd?
Z szacunkiem,
prof. dr Jerzy R. Krzyżanowski, Columbus, Ohio, USA
Aby nie jest błędne, jest tylko książkowe w porównanu z neutralnym żeby. Do wyboru mamy ponadto neutralne by, książkowe ażeby, potoczne coby i przestarzale iżby. Wymienione wyrazy różnią się nie tylko wartością stylistyczną, ale i frekwencją, co dziś łatwo sprawdzić za pomocą wyszukiwarki internetowej.
Mirosław Bańko, PWN