zielone szkoły

Szanowni Państwo,
moje pytanie dotyczy sformułowań: zielona szkoła, biała szkoła, zielone przedszkole i białe przedszkole. Czy należy pisać je małymi literami, czy być może należy pisać dodatkowo w cudzysłowie? Redaguję obecnie tekst o tych nieszczęsnych zielonych szkołach i intuicja podpowiada mi, że należałoby pisać małymi literami, ale w publikacjach na ten temat nie ma zbyt dużej konsekwencji, więc już sama nie wiem. Będę zobowiązana za odpowiedź.
Z poważaniem
Jolanta Sierakowska
W ofertach firm oferujących tego rodzaju wyjazdy widzi się często pisownię wielkimi literami. Być może autorzy tych ofert chcą w ten sposób podnieść widoczność swojej oferty (i jej prestiż?), a może po prostu piszą, jak im się wydaje, nie oglądając się na zasady ortografii. Jeśli tekst, który Pani redaguje, nie służy reklamie i nie reprezentuje interesów żadnej firmy, to spokojnie może Pani pisać o zielonych szkołach i białych szkołach, małymi literami i bez cudzysłowów. Pierwsze wystąpienie danej nazwy można ewentualnie poprzedzić skrótem tzw. i opatrzyć objaśnieniem.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski