zieloni czy zieleni?

Witam…
Bardzo proszę o rozwianie wątpliwości dot. określania ludzi kolorami. Chodzi konkretnie o to, czy można powiedzieć o ludziach, że są ZIELENI (w sensie np. 'niedoświadczeni')? Czy wyłącznie ZIELONI?
Z góry dziękuję. Pozdrawiam…
Renia
Z historii znani są Czerwoni i Biali – ludzie o określonych poglądach politycznych, współcześnie mówi się czerwoni o komunistach, a zieloni o politykach, którzy głoszą hasła ekologiczne. Analogia przemawia więc za tym, by również o ludziach niedoświadczonych mówić: „Oni są zieloni”. Słowniki poprawnej polszczyzny każą jednak w tym znaczeniu używać formy zieleni, która jest bardzo rzadka – nie udało mi się znaleźć żadnego przykładu na nią w korpusie PWN (zadanie jest trudne, gdyż trzeba by przejrzeć ponad półtora tysiąca wystąpień formy zieleni, aby wyeliminować miejscowniki rzeczownika zieleń). Znalazłem natomiast wystąpienia formy zieloni w znaczeniu 'niedoświadczeni' lub 'nie umiejący czegoś', np. „Ja zawsze staram się być przygotowana. Nie daję ściągać kolegom i koleżankom, którzy na egzamin przychodzą zieloni” (Głos Szczeciński). Myślę, że w znaczeniu, o które Pani pyta, pierwszeństwo należy dać formie zieloni, a wariant zieleni (analogiczny do par typu wesoły – weseli) uznać za drugorzędny.
Mirosław Bańko, PWN