ziemia lwowska

Szanowni Państwo,

czy w nazwie ziemia lwowska obowiązuje taka sama zasada jak przy zapisie polskich okręgów administracyjnych, czy też dopuszczalne jest użycie dużych liter? Spotkałam się z opinią historyka, który twierdzi, że określenie Ziemia Lwowska ma podobny charakter jak np. Galicja, Tarnopolszczyzna czy Sandomierszczyzna, dlatego powinno być zapisane dużymi literami. Taki też zapis stosowny jest w przewodniku wydawnictwa Rewasz

https://rewasz.pl/ziemia-lwowska-przewodnik-po-ukrainie-zachodniej-czesc-iii.html

Szanowna Pani,

jeśli wierzyć opracowaniom historycznym, przywołane w pytaniu pojęcie – ZIEMIA LWOWSKA – stanowi nazwę jednostki administracyjnej Królestwa Polskiego. Jednostka ta była w latach 1340–1772 częścią województwa ruskiego, a jej stolica mieściła się we Lwowie.

Zgodnie z regułą nr [128]/20.29 WSO PWN nazwy historycznych oraz współczesnych okręgów administracyjnych – znajdujących się zarówno w strukturach państwowych, jak i kościelnych – zapisujemy od małych liter, por. np. województwo mazowieckie, województwo ruskie, powiat przemyski, ziemia dobrzyńska, ziemia łęczycka, archidiecezja gnieźnieńska, diecezja poznańska, marchia brandenburska. Dlatego też jeśli używamy omawianego tu pojęcia w odniesieniu do jednostki administracyjnej, winniśmy używać małych liter i pisać ziemia lwowska.

Wielką literę stosujemy w odniesieniu do jednowyrazowych nazw regionów geograficznych i etnograficznych, które zazwyczaj stanowią rzeczowniki zakończone na -cczyzna lub przymiotniki w funkcji rzeczownikowej, por. np. Sandomierszczyzna albo Sandomierskie (ale: ziemia sandomierska), Białostocczyzna albo Białostockie (ale: ziemia białostocka, region białostocki). Są to nazwy określające właśnie regiony, a nie (dawne) województwa czy powiaty.

Galicja to nieoficjalna nazwa austriackiego kraju koronnego Królestwa Galicji i Lodomerii oraz nazwa krainy historycznej na wschodzie Europy Środkowej, obecnie w granicach Polski i Ukrainy.

Adam Wolański