źle rozstawione nawiasy

Czy poprawnie są zbudowane zdania: „Uważają cię nie tylko [za dżentelmena], ale również [jesteś mądry]”, „Żerdź stanowiła zarówno [schronienie dla kur], jak też [wisiały na niej szmaty]”?
Wątpliwość dotyczy gramatycznej niejednorodności członów oznaczonych kwadratowymi nawiasami w konstrukcjach nie tylko – ale również, zarówno – jak też. Taka zgodność byłaby np. w zdaniu „Nie tylko [uważają cię za dżentelmena], ale również [jesteś mądry]”.
Całkowicie podzielam Pana obiekcje. W obu zdaniach przytoczonych na początku niewłaściwy jest szyk wyrazów. Każde z nich przypomina wielomian, w którym źle rozstawiono nawiasy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski