zły czy Zły?

Często spotykanym synonimem szatana jest ZŁY. Czy należy ten wyraz pisać małą czy dużą literą? Skoro szatan, diabeł, bies piszemy literą małą, to i zły powinno się też tak pisać. Nie jest to przecież imię własne szatana, jak na przykład Lucyfer czy Belzebub.
Proszę o wyjaśnienie.
Halina Mastalska
Sprawy nie należy rozpatrywać w kategoriach „czy należy”, lecz „czy osiągnie się cel wypowiedzi”. Myśląc o diable, możemy pisać Zły wielką literą, aby podkreślić, że nie chodzi nam o użycie przymiotnikowe, a także po to, by podkreślić wielkość lub demoniczność zła, które symbolizuje szatan. Czasem nawet samo Zło tak piszemy, por.: „Otóż Leszek Kołakowski wydał teraz książkę (…) o diable i o Złu jako takim” (K.K. Toeplitz, Mój wybór. Rzeczy mniejsze).
Mirosław Bańko, PWN