zmienna matematyczna na początku zdania

Szanowni Państwo,
czy należy bezwzględnie unikać sytuacji, w której rozpoczynamy zdanie od nazwy zmiennej matematycznej, oznaczonej wcześniej małą literą? Rozpoczęcie takiego zdania wielką literą wprowadzałoby zamęt w konsekwencję oznaczeń. Z kolei rozpocząć zdania od małej litery chyba nie wolno? Widzą Państwo jakieś rozwiązanie?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Symbole i oznaczenia literowe odnoszące się do określonych pojęć należy zapisywać zgodnie z zasadami obowiązującymi w danej dziedzinie wiedzy. W przypadku wielu dyscyplin naukowych zapisanie danego symbolu bądź oznaczenia małą lub wielką literą wiąże się ze zmianą znaczenia. W najlepszym razie – jak Pan zauważa – wprowadza chaos w oznaczeniach.
Opisany problem użycia na początku zdania symboli literowych, które zapisuje się literami minuskułowymi, nie dotyczy zresztą tylko tekstów matematycznych czy fizycznych, lecz także tych z dziedziny chemii czy farmacji, por. o-ksylen, α-4-fenylo-1,3-dimetylo-4-propionyloksypiperydyna.
Najlepszym sposobem uniknięcia problemu jest takie budowanie zdań, aby elementy w formie symboli literowych nie występowały w pozycji inicjalnej. Rozpoczynanie zdania od samodzielnego symbolu zapisanego małą literą nie wchodzi w grę na mocy reguł ortograficznych. W sytuacjach, gdy dany termin stanowi połączenie symbolu i nazwy, dopuszczalne jest pozostawienie symbolu zapisanego małą literą, a rozpoczęcie od wielkiej litery elementu słownego, por.
k-Elementowy podzbiór zbioru S naszywamy k-elementową kombinacją.
α-4-Fenylo-1,3-dimetylo-4-propionyloksypiperydyna to środek potęgujący działanie depresyjne.

Adam Wolański