zmorzony

Szanowna Poradnio,
czy snem, chorobą, zmęczeniem, głodem itd. można być zmorzonym, czy zmożonym, a może tak i tak? W Internecie częstotliwość zmorzony snem do zmożony snem to 2500 do 1600, również w tekstach dyktand (np. Rymoliryktando 2011, ogólnopolskie dyktando eliminacyjne 2001) też jest różnie.
Z góry dziękuję
Aleksander
Zmorzony to imiesłów bierny czasownika zmorzyć, spokrewnionego z mrzeć, natomiast zmożony to imiesłów bierny czasownika zmóc. Ich znaczenia są bliskie, a wymagania składniowe takie same, w wielu kontekstach wyrazy te można wymieniać bez szkody dla poprawności zdania i bez większego wpływu na jego znaczenie. W szczególności ktoś może być zmorzony snem (tzn. zmęczony, dosłownie: zamęczony na śmierć) i może być zmożony snem (tzn. pokonany). Nie wiem tylko, w którym stanie osobie takiej trudniej się obudzić.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski