znaczenie a kontekst wypowiedzi

Jak rozumieć zdanie „Niestety nie jestem sama”? Czy rozumieć to w ten sposób, że druga osoba jest niepożądana?
Rozumieć to zdanie można różnie, zależnie od kontekstu. Przykład ten jest dobrą ilustracją różnicy między zdaniem (jednostką systemu gramatycznego) a wypowiedzeniem (składnikiem tekstu, mogącym pełnić różne funkcje, np. skargi, odmowy, powiadomienia).
Mirosław Bańko, PWN