znaki diakrytyczne w nazwach obcych

 
znaki diakrytyczne w nazwach obcych
6.02.2008
Słownik orto zaleca pisać Almodóvar, ale Peron, nie Perón; Kodály, ale Kalman, nie Kálmán. Z czego wynika ta nierówność w podejściu do diakrytyki? Dlaczego Bartoka z dawnych wydań zmieniono na Bartóka i Bartok znikł, skoro Kadarowi/Kádárowi „przysługuje” oboczność? Dlaczego znaki diakrytyczne znad a, e, i, u, y można usuwać tylko w przypadku języków słowiańskich (http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629646), a nie ma odpowiedniej zasady dla niesłowiańskich? (czyżby „gwałt na oryginale” był lżejszy)?
Chodzi zapewne o Wielki słownik ortograficzny PWN (WSO), chociaż podaje on zapis Kálmán. Pomiędzy WSO a jego poprzednikiem, czyli Słownikiem ortograficznym języka polskiego pod red. M. Szymczaka (to pewnie wspomniane w pytaniu „dawne wydania”), występuje interesująca różnica. Otóż ten ostatni zezwala na opuszczenie niektórych znaków diakrytycznych w nazwiskach węgierskich (str. 147), a WSO tej zasady nie powtarza. Mogło to być spowodowane jej niejasnością i niekonsekwentnym zastosowaniem, bo w SO Szymczaka w zasadach pisowni mamy np. Kodály, w części słownikowej – Kodaly.
W WSO zasadniczo – jak się zdaje – przyjęto zapisy oryginalne, podając spolszczone formy nazwisk tylko wyjątkowo, zapewne na podstawie zwyczaju językowego.
Niektóre publikacje, np. Polszczyzna na co dzień (str. 551-554), Słownik nazw własnych (str. 22) objaśniają zasady postępowania z niesłowiańskimi znakami diakrytycznymi. Należy je zachowywać w tekstach przeznaczonych do rozpowszechniania, szczególnie w publikacjach naukowych.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!