znienacka

Chciałabym się również dowiedzieć, dlaczego pisze się znienacka, a nie z nienacka.
Pisownia łączna i rozdzielna jest w dużej mierze konwencjonalna, to znaczy motywowana tylko zwyczajem i społeczną umową. Można się tu i ówdzie dopatrywać jakichś szczegółowych uzasadnień. W danym przykładzie chodzi pewnie o to, że człon nienacka nic dziś nie mówi Polakom. Linde jednak cytuje starsze przykłady z pisownią rozłączną.
Mirosław Bańko