znikło

Dzień dobry:)
Dobrze, że jest ten weekend – przynajmniej wreszcie:) udało mi się zadać pytanie:) Proszę mi napisać, jak się mówi: znikło czy zniknęło (np. „Bo by ci to nie znikło (nie zniknęło)”).
Dziękuję za odpowiedź:)
Nie wiem, czy to Panią ucieszy, ale obie formy są równie poprawne. Oboczność taka dotyczy także niektórych innych czasowników na -nąć, ale nie wszystkich, co jest przyczyną wahań i błędów. W razie potrzeby najlepiej (i chyba najszybciej) zajrzeć do słownika.
Z ciekawością zauważyłem, jak realia korespondencji w Internecie wpływają na ustabilizowane związki frazeologiczne. W miejsce zwyczajowego „Proszę mi powiedzieć…” napisała Pani „Proszę mi napisać…”. Napisałem więc.
Ciekawostką jest też, że gdyby ściśle trzymać się zasad polskiej pisowni, zamiast „Bo by ci to nie znikło” należałoby napisać „Boby ci to nie znikło”. Osobiście unikam takiej zbitki słów, gdyż boby wydaje mi się niepoważne, a napisać bo by się nie ważę.
Mirosław Bańko, PWN