znowu SA

Moje pytanie to czy forma PZU S.A. zapisana w pracy „…na przykładzie kryzysu w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej” jest poprawna (głównie chodzi mi o spółki akcyjnej – czy mogę to odmienić). I czy po S.A. stawiamy kropki, czy tylko po S?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
basia pawlik
Słowa Spółka Akcyjna łączą się z nazwą spółki związkiem zgody, a więc Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Spółka AkcyjnaPowszechnego Zakładu Ubezpieczeń, Spółki AkcyjnejPowszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń, Spółce Akcyjnej itd. Między nazwą właściwą a określeniem spółki umieściłem przecinek, który poprawia czytelność. Przed skrótem SA oczywiście przecinka nie stawiamy.
Sam skrót, zgodnie z zasadami polskiej ortografii, powinien być pisany bez kropek (kropka nie jest potrzebna ani po S, ani po A, chyba że na końcu zdania, ale to inna sprawa i – by tak rzec – inna kropka). Niestety, ustawodawca popełnił błąd i w Kodeksie spółek handlowych (Dz. U. z 8 listopada 2000) par. 1 art. 305 stwierdza: „Firma spółki może być obrana dowolnie; powinna zawierać dodatkowe oznaczenie «spółka akcyjna»”, a w par. 2 dodaje: „Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu «S.A.»”. Zgodnie z ustawą sądy rejestrujące spółki używają pisowni z kropkami, a potem to samo czynią właściciele spółek. Jak widać, można być tutaj w zgodzie z ortografią, ale w niezgodzie z literą prawa albo na odwrót.
Mirosław Bańko, PWN