zob.

Szanowni Państwo,
mam problem dotyczący poprawnej interpunkcji w przypisach naukowych, w których występuje skrót zob., tak jak w przykładzie poniżej:
Więcej o zagadnieniu „płynnej nowoczesności”, zob. Z. Bauman, Płynna nowoczesność…, dz. cyt., s. 19.

Pytanie dotyczy przecinka przed skrótem zob. W mojej ocenie przecinek powinien pozostać, jako rozdzielenie dwóch różnych struktur językowych, jednak spotkałem się z opinią wykluczającą jego pozostawienie w tym miejscu.
Budowa zdania nie wymaga przecinka w tym miejscu. Skoro bowiem można powiedzieć: „Zobacz więcej o tym zagadnieniu w książce Z. Baumana”, to można też: „Więcej o tym zagadnieniu zob. w książce Z. Baumana”. Interpunkcja w zdaniu pojedynczym nie powinna zależeć od kolejności jego składników.
Zgadzam się z Panem, że jakiś znak interpunkcyjny w zacytowanym zdaniu jest potrzebny – nie ze względów składniowych, ale komunikacyjnych (ma on pomagać w segmentacji treści). Ponieważ użycie przecinka kolidowałoby z budową zdania, proponuję myślnik:
Więcej o zagadnieniu „płynnej nowoczesności” – zob. Z. Bauman, Płynna nowoczesność…, dz. cyt., s. 19.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski