żółtoskóry

Dzień dobry,

piszę pracę licencjacką dotyczącą wizerunku kobiet pochodzenia chińskiego w amerykańskiej kinematografii. Wielokrotnie używam sformułowania ludność azjatycka lub Chińczycy, zatem celem uniknięcia wielu powtórzeń zaczęłam stosować wyraz osoby żółtoskóre. Zastanawiam się jednak, czy słowo jest w pełni poprawne politycznie, oraz czy wypada użyć go w pracy naukowej? Analogicznie, słowo czarnoskóry jest neutralne. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Szanowna Pani,

poprawność polityczną odłóżmy na bok, zajmijmy się sprawami stricte językowymi. Otóż wyraz żółtoskóry, choć poprawnie utworzony, nie jest utrwalony w polszczyźnie, a zatem jego użycie w pracy naukowej może dziwić.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski