żonę i grzybki

Czy poprawna jest konstrukcja zdania: „Ją czeka …, a na niego …” (zamiast „Na nią czeka …, a na niego …” albo „Ją czeka …, a jego …”)?
Myśli Pan o zdaniu typu: „Ją czeka ciężki dzień, a na niego piwo i telewizor”? Czasownik czekać może się łączyć zarówno z dopełnieniem postaci coś, jak i z dopełnieniem postaci na coś, ale nie w tym samym znaczeniu, więc łączenie takich dopełnień w jeden szereg jest ryzykowne. Przypomina mi się zdanie, którym pewien badacz języka zilustrował pewną anomalię semantyczną: „Jan dusił żonę i grzybki”. Tu wprawdzie oba dopełnienia są gramatycznie jednorodne, ale semantycznie nie do pogodzenia.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski